פנו אלי בכל שאלה או התייעצות ואחזור אליכם

מה ההבדל בין רפורמים לחילוניים ואיך זה בא לידי ביטוי בטקס חתונה 

טקס חתונה חילוני הוא אינו טקס חתונה רפורמי!  ההבדלים משמעותיים.

ראשית - לבלבול הכללי בין רפורמי לחילוני:

יש לי דודה שמדי פעם אומרת עליי שאני "רב רפורמי.."  ואז אני מתקן אותה ואומר  "חילוני.. רב חילוני.." אז היא ממשיכה ואומרת  "כן כן.. רפורמי.." .    זה מצחיק אבל גם משקף בלבול נפוץ וטבעי.

התנועה הרפורמית – ביקשה לתקן את הדת, בתוך המסגרת הדתית, לאור ערכי המודרנה. אז לא רק שהרפורמה היא תנועה דתית לשמה (לרבות פולחן ואמונה באל טרנסצנדנטני  -כלומר על טבעי וחיצוני לעולם – בהמשך אחזור לזה) אלא שיש בה ממד נוסף:   הרפורמה היא גם תנועה הקשורה לאמנסיפציה אותה חוו יהודים (שוויון זכויות בתוך מדינות לאום אחרות). בכדי להשתלב באומה הגרמנית למשל, או האמריקאית – צמצמה הרפורמה את "היהדות" לדת פרטית. כזו שאין בה ממד לאומי – קולקטיבי. כמו נוצרי באמריקה, שהוא קודם כל אמריקאי בלאומיותו ואחר כך יכול להיות בן דת כלשהי..  כך גם יהודי רפורמי.

 

התנועה החילונית – זו משפחה נרחבת ובתוכה זרם גדול של לאומיים וכיום ציוניים אשר המשיכו לתפוס את היהדות כמכלול חיים רחב (תרבות על כל מרכיביה) שאותו יש לממש באמצעות חיים מלאים, כלומר מדינת לאום. כמו כל עם נורמלי, גם לנו יש תרבות הכוללת מורשת וערכים וסמלים שאותם אנחנו מקיימים ומפרשים באופן אוטונומי. "להיות עם חופשי בארצנו"  כמו שאומר ההמנון.  ערכי החירות והשוויון, שמתוכם צצה הריבונות הלאומית הרי הם נובעים ממקור משמעותי – האמונה באדם, בתוך הטבע הרגיל. תנועה לאומית לפיכך פועלת בחיי העולם הזה- וזה גם האופק שלה. מתוך כך יש בה ממד חילוני מובנה. 

אז איך זה בא לידי ביטוי בטקס חתונה חילוני?

טקס חתונה חילוני מכוון אל בני הזוג כריבון העומדים במרכז הטקס.  אין הלכה מחייבת אלא סמלים מעניקי השראה תרבותית. אין רב בעל סמכות מעל בני הזוג אלא מעשה אוטונומי של בני הזוג. הקהל אינו שם במקרה אלא מהווה חלק מרכזי בטקס הפומבי – שכן זהו טקס תרבותי בראש ובראשונה. (ולא מהלך משפטי שניתן לסגור בחדר צדדי).  והעיקר – בחתונה חילונית אין סממני פולחן הפונה לעבר ישות חיצונית כלשהי – אלא שגב המכוון לבני האדם. שירה מרגשת, טקסטים מיוחדים הכוללים כמובן גם מילים וסמלים מן המסורת בפרשנות המעמידה את החיים שלנו כאן במרכז, ואת הערכים שלנו – בראשם חירות ושוויון ערך האדם. זוהי חתונה יהודית-חילונית.

אז מה נעשה עם סמלי מסורת שיש בהם אפשרות של פרשנות דתית?   לשם כך מזמין אתכם לקרא מאמרים נוספים