חיפוש
  • אורן יהי-שלום רב חילוני

חתונה חילונית - בלי להירשם ברבנות - ויש לה אפילו משמעות משפטית!


נישואים בלי הרבנות – שווה או לא שווה?

אני ממליץ על טקס חתונה חילוני ותופתעו – אבל יש לו מעמד משפטי. והנה ההסבר:

הרבנות הראשית לישראל הביאה את עם ישראל למצב די מוזר – בכל תולדותינו לא היה ממסד ריכוזי אחד שתבע מונופול על פעולה תרבותית /רוחנית / דתית (חוץ מהפולחן בבית המקדש השני – וגם זה נתון לפירוש היסטורי). המצב שבו יש ממסד (בדומה למעמדה של הכנסייה הקתולית) הוא כאמור חריג בתולדות ישראל אבל גם חריג בעולם המערבי, שכן הוא מושתת על הלכה שהפסיקה ללכת, ובמסגרתה למשל האשה היא קניין של בעלה ("האשה נקנית.." כך נפתחת מסכת קידושין).


ידועים בציבור -פטנט ישראלי חדשני לחתונות חילוניות - לא צריך רבנות

כתוצאה מכך קבעו בתי המשפט הישראליים מעמד חלופי – ידועים בציבור , שתזדקקו לזכוכית מגדלת ממש טובה כדי למצוא הבדלים בין ידועים בציבור ובין נשואים. גם אני חי כנשוי לכל דבר ובתעודת הזהות שלי לא מופיע נשוי. אני רואה בכך בעיה פוליטית של המדינה ולא בעיה בתרבותי.


אז אין שום בעיה להיות ידועים בציבור ! בכל תחום שתבחרו אין כל בעיה, ולמעשה מעולם לא נשאלתי האם אני נשוי לאשתי. הרי ברור לכל שאני נשוי לה. אבל לא נרשמנו במשרד הפנים. הנישואין זה שלי, בתרבותי שלי, לא של המדינה!


ומה עם הילדים של ידועים בציבור?

אין שום סיבה לשום בעיה בפועל. פשוט אין.

זה לוקח דקה וחצי לרשום את הילדים – כבר בבית החולים על שם האב -בהסכמת האם. ותחשבו על זה – כל ילוד לאשה נשואה נרשם אוטומטית כבן לאב הרשום... ( אבא שלי ע"ה היה אומר תמיד שאמא זו עובדה ואבא זה אמונה..).

איפה הבעיה בידועים בציבור? במקרים בהם מתעורר ספק האם בני הזוג אכן ידועים בציבור (במקרה של אנשים מבוגרים למשל.. ) .. אבל – טקס חתונה חילוני שנעשה קבל עם ועדה למעשה מבטל את הספקות ומכריז שאתם לפי תרבותכם נשואים, ומבחינה משפטית מי יוכל לטעון שאינכם ידועים בציבור?


מי בכלל מוכר ברבנות הראשית ?

ועוד אנקדוטה: רוב רובם של היהודים בעולם היהודי למעשה אינם מוכרים ברבנות הישראלית (שלאחרונה החלה גם להדיר ציוניים לאומיים מאחר ורבנים חרדים השתלטו עליה). אני גאה להיות עם הרוב השפוי שלא מוכן לשעבד את הערכים הבסיסיים שלי, למען הקיבעון והקנאות. אני מכבד את המורשת שלי כאשר אני עושה חתונה חילונית!

אז רבותיי – להתחתן בלי הרבנות! נישואים בלי רבנות זה צו השעה לכל מי שמורשתו וערכיו לנגד עיניו, וחתונה חילונית זה הפתרון הראוי ביותר בנסיבות הללו. בלי קפריסין ובלי הוצאות מיותרות אחרות.

שיהיה בשעה טובה!

מוזמנים להיכנס לאתר "טקס חתונה חילוני" לכל שאלה.. וכן - מוזמנים לקרא מאמרים נוספים בבלוג של "טקס חתונה חילוני".

פנו אליי בכל שאלה:

אורן יהי-שלום רב חילוני 054-3156150
Oren.yehishalom@gmail.com
44 צפיות0 תגובות